Dzieci z grupy I „Muchomorki” wraz ze swoją nauczycielką Magdaleną Podleśną w roku szkolnym 2024/2025 przystąpiły do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Poznajemy Świat Emocji” realizowanym przez Centrum Innowacyjnej Edukacji INTERESTING LESSON. Projekt skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas I-III szkół podstawowych na terenie całej Polski.

Cele projektu:

1. Podniesienie Świadomości Emocjonalnej:

Zrozumienie i Rozpoznawanie Emocji: Pomoc uczniom w nauce rozpoznawania i rozumienia różnych emocji, zarówno własnych, jak i innych.

Wyrażanie Emocji: Rozwijanie umiejętności nazwania i wyrażania emocji w sposób konstruktywny i odpowiedzialny.

1. Rozwój Umiejętności Społecznych:

Komunikacja i Empatia: Wzmacnianie zdolności komunikacyjnych uczniów poprzez naukę empatii, aktywnego słuchania oraz asertywności.

Relacje Interpersonalne: Promowanie zdrowych relacji i umiejętności rozwiązywania konfliktów w sposób konstruktywny.

1. Wzmacnianie Zdrowia Psychicznego:

Radzenie sobie ze Stresem: Zapewnienie narzędzi do radzenia sobie z emocjami i stresem.

Promowanie Zdrowia Psychicznego: Edukacja na temat znaczenia zdrowia psychicznego oraz budowanie pozytywnych nawyków emocjonalnych.

1. Integracja Zajęć Edukacyjnych:

Interdyscyplinarność: Włączenie tematów emocji do różnych tematów.

Praktyczne Eksplorowanie Emocji: Tworzenie projektów i działań, które angażują uczniów w praktyczne poznawanie i wyrażanie emocji.

1. Współpraca z Rodzicami i Opiekunami

Warsztaty i Spotkania: Organizowanie warsztatów dla rodziców w celu wsparcia ich w nauce o emocjach oraz wspólnej pracy nad emocjonalnym rozwojem dzieci.

Materiały Edukacyjne: Tworzenie materiałów, które pomogą rodzicom w zrozumieniu i wspieraniu emocjonalnych potrzeb ich dzieci.

1. Monitorowanie i Ewaluacja

Ocena Efektywności: Regularne ocenianie postępów uczniów oraz efektywności działań

Ulepszanie Projektu: Wprowadzenie usprawnień na podstawie zebranych danych i opinii uczestników.

1. Promowanie Kultury Emocjonalnej w Placówce.

Przyjazne Środowisko: Tworzenie środowiska sprzyjającego otwartemu wyrażaniu emocji.

Wydarzenia i Inicjatywy: Organizowanie wydarzeń i działań, które celebrują różnorodność emocji i uczą radzenia sobie z emocjonalnymi wyzwaniami.

M. Podleśna