W dniu 2 października 2024 r. grupa „Muchomorki” wykonała pierwsze zadanie z projektu edukacyjnego „Gotuj się na zmiany razem z Winiary”. Projekt nawiązuje do kierunków polityki oświatowej Państwa w roku szkolnym 2024/2025, mianowicie do edukacji prozdrowotnej w przedszkolu. Pierwszy temat „Dobre odżywianie, mądry ruch” opierał się na poniższych celach:

Zrozumienie koncepcji dobrostanu oraz wzmacnianie świadomości zdrowotnej.

Edukacja na temat zdrowego stylu życia i nawadniania organizmu.

Uświadomienie, jak ważne jest picie wody.

Poznanie korzystnych dla zdrowia produktów spożywczych.

Rozwinięcie umiejętności poznawczych poprzez eksperymenty, zabawę i rozwiązywanie zagadek

Przedszkolaki w części teoretycznej dowiedziały się dlaczego i w jakiej ilości należy pić wodę w ciągu dnia. Poznały jej dobroczynne korzyści. Przekonały się również, że owoce cytrusowe są naprawdę smaczne. Dzieci  dowiedziały się również, że grejpfrut, pomarańcza, pomelo, limonka, cytryna oraz mandarynka należą do jednej rodziny owoców cytrusowych.

W dalszej kolejności przystąpiono do części praktycznej. Muchomorki z wielkim zapałem założyły specjalne kucharskie fartuszki i czapki. Dokładnie umyły rączki i zaczęły poznawać owoce cytrusowe wielozmysłowo. Następnie, z asystą pań pracujących w grupie wrzucały owoce do dzbanka wypełnionego niesłodzoną wodą mineralną. W ten sposób powstała smaczna i zdrowa lemoniada. Dzieci z ochotą piły powstały napój przez kolorową słomkę. Były z siebie dumne, że tak wspaniale wykonały kulinarne zadanie.

M. Podleśna