„Bajkowo na macie – zajęcia ruchowe z elementami jogi” to tytuł programu autorskiego realizowanego w grupie IX „Stokrotki” w bieżącym roku szkolnym. Joga to system ćwiczeń fizycznych, umysłowych i oddechowych, pochodzący z Indii. Głównym celem programu jest rozwijanie u dzieci ogólnej sprawności fizycznej i nabywania umiejętności interpersonalnych. Joga dla dzieci to głównie zabawa i spontaniczność, mnóstwo w niej elementów naśladownictwa zwierząt, figur geometrycznych czy innych postaci, ale ma ona również szerokie zastosowanie zdrowotne. Dzięki ćwiczeniom dzieci łatwiej skupiają uwagę, są bardziej świadome własnego ciała, skoncentrowane. Powtarzanie asan bardzo dobrze wpływa na pamięć, pobudza wyobraźnię i rozwija kreatywność. Dzieci na zajęciach uczą się szacunku do siebie i innych. Każdy ćwiczy na miarę swoich możliwości. Ćwiczenia końcowe wyciszają i relaksują. Wciąż jednak dla dzieci, joga jest zabawą i to zabawą w grupie, sprzyjającą integracji, co wywołuje dużo radości i śmiechu. Pierwsze zajęcia wprowadzające w temat już za nami, miały na celu przybliżenie dzieciom podstawowych pojęć takich jak: asana, medytacja, prawidłowe oddychanie, mandala. Teraz już jesteśmy gotowi, by czerpać z jogi same korzyści.

E. Kozłowska